1622. aastal oli legendaarse maadeavastaja Vasco da Gama lapselapselaps Francisco teel Indiasse, et Portugali kuninga Philip III käsul seal asevalitsejaks saada. São José laevaga veeti Indiasse ka Portugali kuningliku perekonna aaret – hõbedasi reaale. Teel langes laev Briti-Hollandi laevastiku rünnaku alla, mille tagajärjel see uppus ning Philip III varandus jäi Mosambiigi väina põhja pikkadeks aastateks.

400 aastat hiljem avastas merearheoloog Nikolaus Graf Sandizelli ettevõte Arqueonautas Worldwide S.A. laevavraki ning tõi päevavalgele 24 000 üliharuldast käsitsi vermitud münti. Kuulsa laeva traagiline saatus, märkimisväärne ajalugu ning hinnalised esemed muutsid laeva uurimis- ja taastustööd merearheoloogia viimase aja üheks olulisemaks sündmuseks.

“Laeval oli üheksa kirstu, mis olid täis tuhandeid hõbemünte ehk reaale. Avastatud müntidest vähem kui 7200 on väga hästi säilinud ning kõrge kollektsioneerimisväärtusega. Avastatud mündid pärinevad nii Vanast kui Uuest Maailmast, mis teeb need veel põnevamaks, sest sarnaselt eurole olid mündid omal ajal ainsaks rahvusvaheliseks maksevahendiks,” ütles näituse initsiaator Nikolaus Graf Sandizell. São José aardemündid olid vermitud Mehhikos, Boliivias, Peruus ja Hispaanias.

Kollektsioneerimisväärtusega münte pakub Arqueonautas Worldwide maailma kollektsionääridele müügiks ning ühe esimese klassi São José 8-reaali mündi hind ulatub 1250 euroni. “Eesti kollektsionääridele avaneb sellel nädalal esmakordne võimalus täiendada oma kogusid nii haruldaste müntidega. Aga ka neile, kes kollektsioneerimisega ei tegele, pakub täna avatud näitus kindlasti huvi, sest selliseid haruldusi satub Eestisse väga harva,” ütles näituse kaaskorraldaja Eesti Mündiäri juhataja Monica Kitsing.

Meremuuseumis toimunud São José näituse avamisel rõhutas Nikolaus Graf Sandizell merearheoloogide ja kollektsionääride koostöö tähtsust maailma merepärandi säilitamisel ja kaitsmisel: uusi kulukaid veealuseid ekspeditsioone rahastatakse varasematel uuringutel avastatud, kuid rahvusvahelise pärandi alla mitte kuuluvate ajalooliste esemete müügist saadud tuluga. Monica Kitsingu sõnul on kollektsionääride huvi São José müntide vastu üle maailma olnud väga suur ning Eesti Mündiäril on hea meel tuua Philip III aare ka Eesti numismaatikute ja publiku ette.