“Piim sisaldab kaltsiumi ning see on kasvavale organismile väga vajalik,” selgitas minister Valdur Rindkere. “Tavaliselt saab piima poest, kuid mahepiim on tavapiimast veelgi tervislikum, sest selles on kõik vitamiinid, rasvhapped ja antioksüdandid säilinud loomulikul kujul.”

Uudsed mahepiima automaadid on kõrgtehnoloogia viimane sõna, mis ei vaja elektrienergiat.

Seadme käivitamiseks tuleb selle esiosas asuvast avast sisestada taimseid saadusi (naeris, kartul, peet), kuid eriti efektiivselt töötab vähenõudlik masin taimejäätmetega (rohi, silo, hein).

Automaadi põhivarustuses on spetsiaalsed seadmed ja sensorid, mille abil see piima tootmiseks vajalikke aineid iseseisvalt manustab.

Siiski peab arvestama sellega, et kvaliteetse mahepiima saamiseks tuleb seadeldist varustada ka mineraalainetega (sool, kriit jms).

Töötades võib automaat tuua kuuldavale röhatusi ja matsutamist meenutavaid helisid, neid tekitab keerukas tooraine töötlemise protsess.

Piima valmimisest annab seade märku helisignaaliga, tervisliku joogi saab kätte seadme allosas asuvast reservuaarist. Selle on tootja varustanud käepäraste seadeldistega, millest kätega muljudes väljubki mahepiim.

Oskuslikult on lahendatud jäätmeprobleem. Kui seade asub õues, laotab see tootmisjäätmed automaatselt maapinnale, mis teadlaste sõnul võib tõsta mullaviljakust.

Siseruumidest tuleks tootmisjäätmed siiski välja viia, kuna leidub inimesi, kes on nende suhtes allergilised või kellele ei meeldi jäätmete lõhn (paljude teadlaste sõnul on see kasulik inimese kopsudele — toim).

Analüütikute arvates võiks ühe piirkonna jaoks ette nähtud mahepiima automaadid paigutada spetsiaalselt selleks ette nähtud ehitisse, mille lähedusse rajatakse seadmete käivitamiseks vajalike ainete ladu ning kus nii mahepiima kogumine kui ka jäätmete eemaldamine oleks automatiseeritud.

Järgmisena on ministeeriumil plaanis kuulutada välja riigihange munaautomaatide soetamiseks.

SERGEI KRAANA

mahepiima automaadi operaator