Põlevkivi kaevandamine ja töötlemine tekitavad konkurentsitult suurima osa Eesti keskkonnakahjust. Ligikaudu 90% õhkupaisatavast väävliheitest ning ligi 70% CO2st pärineb põlevkivienergeetikast, mille arvele läheb ka 80% Eesti veekasutusest. Keskmise Eesti pere elektritarbimine tekitab praegu aastas kuus tonni põlevkivijäätmeid, neist pool on ohtlikud jäätmed.

”Oleme puhtama ja vähem keskkonda koormava energiamajanduse poole üsna jõudsalt liikumas - taastuvallikate osakaal on märgatavalt kasvanud ja väävliheide vähenenud, investeerime koostootmisse ja majade energiasäästu,” selgitas keskkonnaminister.

Tulevikuteemaks on kindlasti keskkonnasõbralikum transport - kui indeksi staarriigis Rootsis on ligi 10% transpordist taastuvallikate põhine, siis Eestis on see number pea olematu.

“Üks innovatiivne võimalus olukorda parandada on biogaasi kasutuselevõtt, mis on diislist või bensiinist soodsam ning panustaks korraga nii keskkonnahoidu kui Eesti majanduse arengusse. Riigi toetatud maakonnaliinidel võiksid tulevikus liikuda näiteks ainult biogaasi kasutavad bussid,” rääkis keskkonnaminister.